Patinerede krukker er bare for lækre! Men hvem gider at vente på, at krukkerne skal stå i haven i flere sæsoner for at få det helt rigtige beskidte rå look?! Ikke mig i hvert fald!
Mine lerkrukker har jeg købt i Bauhaus (de kostede nærmest ingenting). Akrylmalingen er fra Søstrene Grene og så er det ellers bare at gå i gang.
Jeg spurgte min kæreste hvad han syntes om dem, og han svarede: “Det ligner noget der har stået ude alt for længe”. BINGO! Altså må jeg konstatere at mine krukker har fået præcis det udseende jeg er gået efter;)
Og så fik jeg også lige omplantet mine pileababyer. Jeg begynder snart at føle, at jeg har fået noget for de 130 kr. som jeg gav for planten:)
8 kommentarer til “DIY Patinerede lerkrukker”
Hvordan får du det nubrede look? 🙂 Blander du malingen med jord eller?
Hej
Blander du malingen med jord eller hvordan får du det nubrede look? 🙂
Ja, der er kommet lidt jord i:)
Jeg er VILD med den!!! Jeg har heller ikke tålmodighed til at vente på patinering og kender kun yoghurt/mos-tricket… Noget med at gnide og stille udenfor (tror jeg)
MEN jeg forstår ikke helt fremgangsmåden her? Hvilke farver bruger du og hvordan? Kan ane en skumklud men.. ja jeg har ikke helt fanget den… Håber du vil svare for NØJ jeg vil igang snart med dem! 😀
☺️ forstår ikke det der med at smøre mad på krukkerne. Synes ikke det er så lækkert Jeg har brugt sort, hvid og grøn akrylmaling. Og har brugt en Skumklud, ja. Jeg har blandet lidt jord i og duppet det på som jeg syntes. Gør det evt. Over et par gange så krukken ligesom får flere lag. God arbejdslyst☺️
ej hvor er de blevet gode.. 🙂
Lige i øjet
Hvordan laver du stiklinger af planten?
Jeg lirker dem bare stille og roligt fra moderen så jeg også kan få lidt af roden med. Det er meget nemt:)